VII Orszak Trzech Króli w Mościskach

W święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, ulicami Mościsk w obwodzie lwowskim przeszedł po raz siódmy Orszak Trzech Króli.

Procesja z Dzieciątkiem Jezus, gwiazdą betlejemską, mędrcami z różnych dzielnic miasta – Zakościela, Rzadkowic, Rudnik, Sułkowszczyzny, Zadworza i Zawady, a także sąsiednich miejscowości Twierdzy i Sądowej Wiszni, parafianami w strojach i koronach oraz ks. proboszczem Władysławem Derunowym ruszyła spod sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy przez centrum miasta do szopki na miejskim Rynku. Tam wspólnie kolędowano i oddano symboliczny pokłon Bożej Dziecinie.










fot. Karina Wysoczańska / Nowy Kurier Galicyjski

– Nawoływałem i mówiłem w słowie Bożym, żebyśmy również byli tymi, którzy czynią dobrze, mimo to, że jest zło krzykliwe, ale dobro zawsze zwycięża. I takim dobrem jest to, że my przyznajemy się do wiary w Mościskach. Na rynku jest obraz Jezusa Miłosiernego ze słońcem symbolizującym Chrystusa, który nie zna zachodu, a zarazem tej gwiazdy, za którą poszły wszystkie narody i my także – powiedział ks. Władysław Derunow, proboszcz parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Mościskach.












fot. Karina Wysoczańska / Nowy Kurier Galicyjski

Mościska, znajdujące się 15 kilometrów od granicy z Polską, są jednym z trzech miejsc na Ukrainie, gdzie kultywowana jest tradycja Orszaku Trzech Króli.

Eugeniusz Sało

Source: Nowy Kurier Galicyjski