Ostatnie pożegnanie śp. Marii Mireckiej-Loryś

W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe mjr Marii Mireckiej-Loryś ps. Marta – działaczki podziemia niepodległościowego, komendantki Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, działaczki środowisk polonijnych i patriotycznych. Msza święta żałobna została odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Ceremonię zorganizowały Instytut Pamięci Narodowej oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Maria Eleonora Mirecka-Loryś, wikimedia.org

„Wszystko, co w życiu robiła, robiła to dla Polski” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości pogrzebowych.

fot. Media Narodowe

Maria Mirecka-Loryś była serdeczną przyjaciółką Kuriera Galicyjskiego od pierwszych dni istnienia czasopisma. Zmarła 29 maja 2022 roku w wieku 106 lat. Jej prochy spoczęły na warszawskich Starych Powązkach w grobie rodziny Mireckich.

Inf. własna, Instytut Pamięci Narodowej

Source: Nowy Kurier Galicyjski