144 ukraińskich jeńców wróciło na Ukrainę

W ramach największej od 24 lutego wymiany jeńców Ukraina zwolniła 144 żołnierzy, w tym 95 obrońców huty Azowstal. Wśród nich są żołnierze 43 pułku Azow – poinformowała o tym Główna Dyrekcja Wywiadu MON.

Zwolniono łącznie żołnierzy: 59 osób Gwardii Narodowej; 30 – marynarki wojennej; 28 – Sił Zbrojnych Ukrainy; 17 – Państwowej Straży Granicznej Ukrainy; 9 – Obrony terytorialnej; 1 – Policji Narodowej Ukrainy.
Spośród nich 23 to oficerowie, a 69 to sierżanci i podoficerowie. Najstarszy ze zwolnionych skończył 65 lat, najmłodszy – 19.

„Większość zwolnionych Ukraińców ma poważne obrażenia: rany postrzałowe i odłamkowe, obrażenia po wybuchach, poparzenia, złamania, amputowane kończyny. Wszystkim udzielana jest niezwłocznie odpowiednia pomoc medyczna i psychologiczna ” – napisano w komunikacie.

Warto przypomnieć, że obrońcy Mariupola opuścili miasto i  zostali wywiezieni na tereny kontrolowane przez Rosję w dniach 16-20 maja. Według strony rosyjskiej ich liczba wynosiła 2439 bojowników. Przedstawiciele „Czerwonego Krzyża” zarejestrowali ukraińskich obrońców jako jeńców wojennych.
19 czerwca rosyjskie środki masowego przekazu poinformowały, że dowódcy pułku „Azow” zostali wywiezieni z okupowanego terytorium obwodu donieckiego do Rosji w celu „działań śledczych”.

Źródła: www.pravda.com.ua  www.facebook.com

Source: Nowy Kurier Galicyjski